EL SAHEL TRAVEL

Napiwki w Egipcie – Bakszysz

Czy warto dawać napiwki w Egipcie? Ile i komu wypada dać? Co to jest bakszysz? Przeczytaj nasz post i poznaj odpowiedzi na te pytania

Przede wszystkim warto pamiętać, że nikt nie ma prawa zmusić Was do dania napiwku. Warto jednak wiedzieć, że zarówno my, mieszkający w Egipcie na stałe Europejczycy, jak i Egipcjanie, też dajemy napiwki. Bakszysz to forma docenienia pracy danej osoby. Zarobki w Egipcie są naprawdę na niskim poziomie i powszechne jest pomaganie osobom, których sytuacja materialna jest gorsza od naszej.

Komu i ile trzeba dać napiwku w Egipcie

Przyjęło się, że jeden dolar (lub jego równowartość) jest najpopularniejszym napiwkiem. Jednak kilkuosobowa rodzina, czy grupa znajomych, zostawiająca jeden dolar nie robi dobrego wrażenia.

Pierwszy napiwek zazwyczaj trafia do kierowców autobusów, którzy zawożą Was z lotniska do hotelu. Kolejny do boya hotelowego, który zanosi Wasze bagaże. Potem dochodzą jeszcze osoby sprzątające Wasz pokój, kelnerzy czy barmani, a jeśli korzystacie z wycieczek fakultatywnych to dodatkowo kierowcy na wycieczkach, załoga na statkach, czy przewodnicy.

Jeśli sami nie jesteście w dobrej sytuacji finansowej i zwyczajnie nie stać Was na „rzucanie” dolarami na prawo i lewo, warto zabrać z Polski np cukierki, którymi można poczęstować dzieci upominające się o bakszysz na ulicach Hurghady czy w wiosce Beduińskiej podczas safari. Zwróćcie proszę uwagę by zakupione słodycze nie zawierały żelatyny wieprzowej. Większość mieszkańców Egiptu to muzułmanie, a wyznawany przez nich islam zabrania spożywania wieprzowiny.

Myślę, że mile widzianym gestem byłoby też zabranie z Polski niepotrzebnych Wam ubrań czy męskich butów albo zabawek i przekazanie ich np najciężej pracującym w hotelach osobom.

W hotelu lepiej mniej, a częściej.

Dolary do paszportu

Często spotykam się z opinią, że meldując się w egipskim hotelu warto w recepcji podać paszport z dolarami. Banknoty mają zapewnić przydzielenie lepszego pokoju. Rzeczywiście w wielu hotelach w Egipcie można dostać lepszy pokój dając napiwek recepcjoniście, ale napiwek warto dać już po zobaczeniu pokoju.

Napiwki w euro

Problem z napiwkami w euro jest taki, że wymiana monet jest praktycznie niemożliwa w Egipcie. Dlatego też bardzo często się zdarza, że obsługa hoteli czy statków wycieczkowych prosi turystów o zamianę np 10 euro w monetach na banknot. Jeśli przyjechaliście do Egiptu właśnie z euro, możecie wymienić kwotę, którą chcecie przeznaczyć na napiwki na funty egipskie i dawać napiwki w funtach. Zamiast monety 1 euro, można wtedy dać 20 funtów egipskich. Dla Was jest to jedynie o ok 50 groszy więcej, a Egipcjanie nie będą mieli problemu z wymianą.

Napiszcie w komentarzach jakie jest Wasze zdanie na temat bakszyszu i dawania napiwków w Egipcie

Spodobał ci się nasz post? Chciałbyś wesprzeć nasze biuro? Polub i udostępnij na facebook

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Wszystkie kategorie

Ostatnie posty

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie

Zemsta Faraona

Szybki proces rezerwacji

Porozmawiaj z ekspertem

× Rezerwuj teraz