EL SAHEL TRAVEL

Życie Beduinów

Często pytacie będąc na safari i zwiedzając wioskę Beduińską “Czy oni naprawde tutaj mieszkają?” “Czy to jest tylko pod publikę?” W tym blogu mogę rozwiać wszystkie wątpliwości na wasze pytania.

Beduin to mieszkaniec pustyni, pierwotnie byli to mieszkańcy pustyń Półwyspu Arabskiego, a następnie  również Pustyni Negeb (Negew),  Synaju oraz Pustyni Wschodniej (plemię Ma’aza). Łączna populacja szacowana jest na 4 mln z czego 800 tys. żyje w Arabii Saudyjskiej, 400 tys. w Egipcie. Pozostali w krajach sąsiednich.

Beduini mają się jako najstarsze z plemion Arabskich i uważają się za prawdziwych Arabów.

W Hurghadzie mamy 8 wiosek Beduińskich, z czego tylko 4 są dostępne dla zwiedzania przez turystów, w pozostałych mieszkańcy po prostu nie życzą sobie naszych odwiedzin, więc jak najbardziej szanujemy ich prywatność. Starsze pokolenie Beduinów fatycznie żyje we wioskach, które macie okazje zwiedzić na wycieczkach turystycznych, zaś młode pokolenie coraz częściej opuszcza swój ‘rodzinny dom’ i wyprowadza się do miasta by móc podjąć się pracy, większość dzieci to analfabeci, ale również coraz częściej zaczynają one uczęszczać do szkół.

Z czego żyją Beduini?
Z racji tego, że Beduini to plemienia koczownicze zamieszkujące kraje arabskie, głównie zajmują się handlem zwierząt takich jak, wielbłądy, kozy czy krowy, w dzisiejszych czasach, w miejscach które możemy odwiedzić również pomaga im turystyka. Beduini parają się też pracą na plantacjach daktylowców i trzciny cukrowej.

Jakie prawo uznają Beduini?
Beduini to ludzie, którzy nie uznają żadnych granic, praw ustanowionych przez władze państwowe, żyją z tego co daje im pustynia. W wiosce obowiązkowo jest meczet, ponieważ wszyscy Beduini wyznają Islam, piekarnia , w której wypieka się placki-chlebki z wody, mąki i soli oraz studnia , która sięga wód głębinowych. W dzisiejszych czasach, do niektórych wiosek Beduińskich również transportowana jest woda w 1000l tankach z miasta.

Jak mieszkają Beduini?
Domy w których mieszka pokolenie Beduinów zazwyczaj są w postaci szałasów lub namiotów wykonanych z koziej lub wielbłądziej skóry. Często na wioskach Beduińskich Beduini również rozpalają ogniska, na których gotują swoje posiłki.

Chcesz zobaczyć na własne oczy życie Beduinów, zapraszamy na nasze wycieczki Safari 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Wszystkie kategorie

Ostatnie posty

Muzeum Egipskie

Zemsta Faraona

Szybki proces rezerwacji

Porozmawiaj z ekspertem

× Rezerwuj teraz